Věčné stěžování

Doznívá ve mně rozhovor s taxikářem, který si stěžuje, jak jsou lidé nespokojeni, všechno mají, a stejně si pořád dokola stěžují. Vnímám, jak bych rád naskočil na tuto vlnu, a případně i přidal něco do diskuse. Postěžovat si a zanadávat vždy přinese chvilkovou úlevu a pocit sounáležitosti – máme společné téma, ve kterém si rozumíme. Napadá mě však, když za jízdy vidím na ulicích plakáty a reklamy, které něco nabízejí, vnucují pocity nedostatečnosti ve srovnání se spokojenými a krásnými lidmi, že to možná není všechno jenom osobní nespokojeností. Nikoho nechci omlouvat, ale tlak podbízivých a vtíravých reklam, zpráv ze světa i z domova, které jsou někdy spíše vyhrožující a zastrašující nežli informativní, je vlastně nesnesitelný. N média a reklama nám neustále brnkají na nervy, předhazují, co by bylo ještě možné, nutné a potřebné mít, udělat a zažít. Často se to daří, naše frustrace roste, a protože není možné mít všechno, dosáhnout všeho a splnit vše, začneme si nad sebou zoufat, stěžovat si nebo rychle hledat možné zkratky. Tak se rychle ztratí a zpochybní to, že i v přítomném okamžiku se dá najít, v různé míře, ale přece, spokojenost, vděčnost a radost.

Přeji nám všem, ať si nejen o svátečních chvílích, ale i v celém novém roce nenecháme vzít vnitřní klid a sílu potkávat se s výzvami každodenního reálného života.

Tlak, kterému není jednoduché odolat

TIP: Vypnout, odpojit, zrušit, odhlásit, neodebírat, nesledovat.


Jestli vás článek inspiroval k zamyšlení a máte zájem se některému tématu věnovat osobně, kontaktujte mě e-mailem na boris@borisstepanovic.cz nebo telefonicky na +420 605 722 592. Bude mi ctí se s vámi potkat a doprovázet vás na cestě k hlubšímu sebepoznání a sebepřijetí.

Příspěvky prošly jazykovou korekturou a jsou psané bez pomoci AI.

Mohlo by vás také zajímat: Novoroční zamyšlení o předsevzetích, motivaci a tlaku na sebe

Boris Štepanovič28 prosince, 2023