Důležité je porozumět vlastním přáním a předsevzetím. Najít odvahu a prozkoumat co vlastně sleduji „hubnutím“, „dalším vzděláváním“, „méně utrácením“, „vice cestováním“. I srozumitelná přání pak potřebují pozitivní motivaci a zároveň postoj, ve kterém „netlačíme na pilu“.
Motivace a co se za ní?
Je užitečné upřesnit si, co vlastně zamýšlená změna v novém roce pro nás znamená. Někdy za předsevzetím „budu hubnout a zdravěji žít“ může být něco mnohem důležitějšího. Lpění na štíhlé postavě, může ukrývat např. to, že toužíme po novém vztahu, ale přestali jsme si věřit při navazování kontaktů a komunikaci, a proto je pro nás jednodušší věnovat se postavě, cvičení a jídelníčku. Skrytě doufáme, že tohle náš problém vyřeší. V takovém případě bude řešením spíše hledat, co nás v mezilidských kontaktech blokuje, co je pro nás složité, čeho se obáváme. Může to být obtížná ale zajímavá a přínosná cesta sebepoznání.
Vztah k sobě samému
Je dobré si stanovit, jak se odměníme a pochválíme, když budeme předsevzetí dodržovat. Často je pochvala a podpora něco, co nám chybí – ve vztahu, v práci apod. – a ani my sami si ji nedokážeme poskytnout. Proto je důležité mít dopředu promyšleno, co bude odměnou za každý krok.
Psychický nátlak a jak mu odolávat
Tlak na výkon, vysoká a nereálná očekávání nás spíše odrazují. Důležité je si připustit, že můžeme udělat chybu a něco se nemusí povést. Vlastní odhodlání může kolísat a měnit se. Proto je dobré stanovit si nejen odměnu ale zároveň i způsob, jak se „podržet“ ve chvílích, když nadšení opadá a bojíme se vlastního neúspěchu. Nežli vymýšlet složité pomůcky, ve kterých zaznamenáváme vlastní pokroky je fajn si jenom připomenout a uvědomit si, že možnost vytvářet svůj život máme každý den a změny můžeme dělat vlastním tempem a stylem po celý rok.
Mohlo by vás také zajímat: 5 tipů, jak mít lepší náladu