Psychoterapie dává smysl tomu, co jsme prožili

Je pochopitelné, že často předpokládáte o lidech, že vás za zády pomlouvají, protože vás vaše matka v dětství neustále kritizovala.

Samozřejmé je taky, že máte problém věřit vztahu, když vás bývalý partner podváděl.

A je jenom přirozené, že se obáváte vystoupení, když vás ve škole učitel zesměšnil před celou třídou.

Terapeutický proces nemá za cíl přinášet „bombastické objevy nepoznaného“ a přirozeně pracuje s tím, co o sobě víte, znáte nebo tušíte.

Psychoterapie

Psychoterapie přináší nový pohled na sebe sama

Terapie nabízí možnost, jak si postupně vytvořit vztah – soucit a porozumění – ke všemu tomu, čím jste si prošli. Tak možná přijdete i na to, že máte mnohem více síly, než jste si mysleli. Je to ta síla, která vám pomohla udělat důležitý krok a vstoupit do psychoterapie. Je to vlastně dobré znamení, mít vědomý pocit, že něco ve vašem životě není správně. Je to stejně užitečný signál, jako když vám tělo sděluje fyzickou bolestí, že je v něm něco špatně, a vyžaduje vaši nebo odbornou pozornost.

TIP: I když se možná právě teď cítíte slabě, tak to, že jste začali chodit na terapii, je jasný signál, že je ve vás zárodek něčeho nového. Léčivý proces začal mnohem dříve, než jste k terapeutovi přišli. Požádat o pomoc není slabost.


Jestli vás článek inspiroval k zamyšlení a máte zájem se některému tématu věnovat osobně, kontaktujte mě e-mailem na boris@borisstepanovic.cz nebo telefonicky na +420 605 722 592. Bude mi ctí se s vámi potkat a doprovázet vás na cestě k hlubšímu sebepoznání a sebepřijetí.

Příspěvky prošly jazykovou korekturou a jsou psané bez pomoci AI.

Mohlo by vás také zajímat: Koučování pohledem psychologa: ano, ne… Proč?

Boris Štepanovič26 dubna, 2024