Čtenáře psychologická témata zajímají

Jednou za čas si koupím ženské a lifestylové časopisy. Prohlížím si, o čem se píše a jaká témata jsou právě in. K čemu se vyjadřují kolegové. Rád se inspiruji a dozvídám něco nového i z komerční oblasti. Někdy se dokonce z článků dá předpokládat, s jakými tématy nebo jejich popisem přijdou klienti.

psychologická témata

Psychologická témata stále táhnou

Témata se za ta léta, co si dělám tento „mediální monitoring“, opakují. Stále se píše o motivaci, energii, nudě, samotě, přátelství, hubnutí, detoxu, jak být či nebýt pořád v pohybu. Časté jsou i příspěvky o poruchách spánku, dokonalosti a akceptaci nedokonalosti, o stárnutí, cvičení, nevěrách, rozvodech, rozchodech, stáří a celulitidě. 😊

Některé nové výrazy již úplně zapadly do každodenního slovníku: prokrastinace, toxické vztahy, toxičtí lidé, work life balance, psychopati, well being, narcisové, traumatizace, mindfullness…

Je zajímavé, že v pravěku – době před sociálními médii – se často mluvilo o neuroticích, komplexech apod. Teď se zdá, že už neexistují nebo jednoduše nejsou tak in.

Co se bohužel také opakuje, je absence či nemožnost dohledat vzdělání a profesní praxi některých „rádců“, kteří se v časopisech objevují. Mrzí mě to hlavně z toho důvodu, že psychologie a psychologické poradenství někdy působí jako umění dávat rady do života podle vlastní zkušenosti.

Je zřejmé, že dosud nikdo nevymyslel jedinečný „všelék“ na naše starosti, váhání, nejistoty a pochybnosti, a tak se ukazuje, že rok co rok řešíme všichni v podstatě to samé. 

Vědomí toho, že se všichni setkáváme v životě se stejnými tématy, jakkoliv si myslíme, že jsme jedineční, divní, zajímaví, lepší, nepochopitelní, horší apod., nám může dát pocit a pochopení, že je něco, co nás všechny propojuje jako lidi, kteří se snaží udělat ve svém životě to nejlepší.  A to dává naději, že jsme si všichni vlastně mnohem blíž, než se zdá, a svět není jenom o nevraživosti, jak nám někdo chce namluvit.


Jestli vás článek inspiroval k zamyšlení a máte zájem se některému tématu věnovat osobně, kontaktujte mě e-mailem na boris@borisstepanovic.cz nebo telefonicky na +420 605 722 592. Bude mi ctí se s vámi potkat a doprovázet vás na cestě k hlubšímu sebepoznání a sebepřijetí.

Příspěvky prošly jazykovou korekturou a jsou psané bez pomoci AI.

Mohlo by vás také zajímat: Psycholog radí: Jak sdílet vlastní tajemství

Mohlo by vás také zajímat: Koučování pohledem psychologa: ano, ne… Proč?

Boris Štepanovič19 dubna, 2024