Psycholog radí: Jak sdílet vlastní tajemství

Soukromý psycholog v Praze nabízí tipy, jak sdílet tajemství, tak, aby nevznikala zbytečná úzkost nebo partnerská nedorozumění.  

Psycholog radí: jak sdílet vlastní tajemství

Prozradím ti tajemství…

Když se rozhodneme s někým sdílet vlastní tajemství, vzrůstá v nás napětí. Máme odvahu k něčemu, co jsme ještě neudělali a zároveň se toho obáváme. Očekáváme, že se nám uleví. Ale co to bude znamenat pro toho, komu se svěříme? Nebude si dělat starosti? Co když námi bude pohrdat, nebo dokonce pošle naše soukromé sdělení dál? Hodně záleží na obsahu tajemství i na charakteru osoby, které o něm povíme. Reakce mohou být skutečně různorodé a nepředpokládané. Proto je dobré se na takovou událost dobře připravit.

Několik rad, jak sdílet vlastní tajemství

Vyberte a určete si čas a místo, které bude pro vás bezpečné a komfortní. Nebuďte s prozrazováním impulsivní a příliš spontánní. Můžete ublížit druhým i sobě.

Sdílení si naplánujte a vyjasněte si, co přesně chcete sdělit. Nezatěžujte druhé přílišným množstvím informací.

Neodpovídejte na dotazy, na které neznáte odpověď, i když vás to svádí.

Zvažujte prodlení. Může se vaše tajemství druhá osoba dozvědět ještě dříve od někoho jiného? Nebylo by dobré, aby se to stalo. Důvěra ve vás by mohla být otřesena. 

V případě, že je situace skutečně závažná, zvažte, jestli by nebylo vhodné mít v této situaci k dispozici někoho dalšího, například terapeuta nebo mediátora, aby nedošlo ke zbytečnému zraňování nebo prudkým reakcím.

Volně podle „Psychology today“. Link    https://www.psychologytoday.com/us

Mohlo by vás také zajímat: Samota a osamělost

chcinovywe27 prosince, 2022