Psychologovo zamyšlení: Bohatost a rozmanitost života

Psycholog a psychoterapeut se zamýšlí nad povrchním prvním dojmem, který způsobuje nepochopení, odmítání nebo frustraci a zdůrazňuje jedinečnost jednotlivce. 

Psychologovo zamyšlení: Bohatost a rozmanitost života

Máte to také tak, že při sbírání oblázků se vám zpočátku zdá, že jsou všechny na první pohled „tak nějak stejné“, ale pak postupně objevujete, když si je prohlížíte pozorně, jejich odlišnosti a jedinečnosti?

Každý je jedinečný…a není to vždy jednoduché přijmout, zamýšlí se psycholog a psychoterapeut

Připomíná mi to situaci, když dáme příliš na první dojem a povrchně vidíme jenom: sebevědomé blondýny, lakomé dědky, bláznivé puberťáky, drsné manažery, fanatické sportovce, otravné ženy z domácnosti, roztomilé děti, pomlouvající staré dámy, agresivní mladíky, páchnoucí bezdomovce…ale když se podíváme blíž a pozorujeme, zkoumáme, zajímáme se…vidíme jednotlivce se svým jedinečným příběhem, zraněními, sílou, radostmi, úspěchy, zkušenostmi – životní cestou, která je unikátní.

Nejsem zastáncem rychlých soudů a hodnocení. Zkratky často nefungují. Ani nechci pod záminkou chápání omlouvat chování, které ubližuje, je agresivní, škodlivé, nepřiměřené vůči okolí. Na druhé straně, mít ochotu pochopit důvody a příčiny, by měla být kapacita, kterou mají a rozvíjejí všichni ti, kteří pracují s lidmi. Už i proto, abychom to, co způsobuje agresivitu, nenávist, netoleranci dokázali ovlivnit a dát jasné hranice. Tak, ať už jsme zase na pláží nebo u jezera a sbíráme oblázky a jejich rozmanitost nám přináší radost i respekt z různorodosti života.

Mohlo by vás také zajímat: Novoroční zamyšlení o předsevzetích, motivaci a tlaku na sebe

chcinovywe13 prosince, 2022