P jako předsevzetí: Nový rok, nový vztah?

Chtěli byste si v novém roce najít jiný vztah nebo konečně nebýt single? Klíčové je sebeporozumění a sebepřijetí, pak se může otevřít prostor pro smysluplné změny.

jak dodržet předsevzetí

Je užitečné upřesnit si, co pro nás vlastně zamýšlená změna v novém roce znamená. Například za předsevzetím „budu hubnout a zdravěji žít“ může být schované něco jiného a důležitějšího. Sny o štíhlé postavě mohou často znamenat i touhu po novém vztahu. Chceme se zalíbit, ale přestali jsme si věřit při navazování kontaktů a komunikaci, a proto je pro nás jednodušší věnovat se postavě, cvičení a jídelníčku. Doufáme, že takhle se náš problém vyřeší. V tomto případě bude smysluplnější pátrat po tom, co nás blokuje, je pro nás složité a čeho se ve vztazích obáváme. Může to být obtížná ale zajímavá a přínosná cesta sebepoznání.

Pomůže psycholog, kamarád, nebo kurýr?

Důležité je předsevzetí pečlivě vybrat tak, aby bylo možné a reálné ho splnit. Někdy může být příliš náročné a obtížné. Pak je praktické rozdělit si postup do několika kroků. Zvládnout vše najednou není možné. Kdybychom zůstali při touze najít si „konečně vztah“, tak je samozřejmě důležitá duševní „práce“ – zamýšlení se nad sebou a tím, jak s okolím fungujeme ve vztazích, jaké jsou naše zkušenosti z rodiny i s ostatními vztahy apod. Užitečné je tyto skutečnosti probrat s odborníkem nebo s někým, komu důvěřujeme a může nám poskytnout potřebný nadhled. Ovšem s pouhým přemýšlením a hloubáním se daleko nedostaneme. Podobně důležitá bude i snaha potkávat nové lidi, otevřít se novým příležitostem a zážitkům. Jestli se nám do těchto aktivit nechce, znovu bude užitečné zamyslet se, proč tomu tak je? Proč nemáme rádi změny, proč se stydíme mezi novými lidmi? A vůbec, proč vyžadujeme od života změnu, ale sami se raději držíme zaběhaného režimu a – nadneseně řečeno – čekáme, že nového partnera nám přímo doručí PPL, Zásilkovna nebo DHL?  

Ideální partner – fata morgána?  

Ano, při hledání partnera může být naše očekávání spíše fantazií. Sen o ideálním partnerovi a partnerství nás má inspirovat, ne blokovat. Často nás očekávání, že „princ na bílém koni nakonec přijde“ nebo že na nás čeká „princezna ve věži“, může oslepit až tak, že si nevšimneme zajímavého protějšku, který o nás má zájem. Jenom 100 % nesplňuje všechny naše představy a při marném čekání na ideál mu vlastně ani nedáme šanci. 

Samota?

Na začátku je potřebné připustit si, že naše touhy, jakkoliv jsou upřímné a intenzivní, nemusejí být hned naplněny. To, že se něco nedaří hned, by v nás nemělo vyvolávat stud, zklamání nebo frustraci, které nahrávají tomu, abychom to úplně vzdali. Dříve, než potkáme vysněný protějšek, měli bychom se naučit být spokojeni sami se sebou a vlastní štěstí nestavět jenom na partnerském vztahu. To je často velkou výzvou…

Jestli vás moje slova inspirovala a máte zájem se tématu věnovat osobně, kontaktujte mě e-mailem boris@borisstepanovic.cz nebo telefonicky na +420 605 722 592. Bude mi ctí se s vámi potkat a doprovázet vás na cestě k hlubšímu sebepoznání a sebepřijetí.

Mohlo by vás také zajímat: 5 tipů, jak mít lepší náladu

Boris Štepanovič5 ledna, 2023