5 tipů, jak mít lepší náladu

Vezměte to do svých rukou

Podívejte se na situaci novýma očima a pokuste se v ní zorientovat. Řekněte si, co můžete ovlivnit a co ne, a soustřeďte se na tu první skupinu. Uvědomte si, že nejste bezmocní, že se událostmi nemusíte jen nechat vláčet. Důkazem je to, že spoustu věcí, byť jsou to maličkosti, máte ve svých rukou. Začněte tím, že si stanovíte denní režim a během něj budete, jako korálky na nit, navlékat jednotlivé události, které budete vytvářet vy sami. Netušíte, co bude zítra, co za týden? Buďte proto plně tady a teď a prožijte svůj den, jak nejlépe umíte.

Buďte na sebe vlídní

Jestli vám něco spolehlivě zkazí náladu, tak je to sebekritika. Nebuďte na sebe nároční, ale naopak vlídní. Neříkejte si, že všechno musíte stihnout hned, ve všem musí být jasno, každý úkol je třeba zvládnout na jedničku. Jen super-hrdinové jsou stále nebojácní a užiteční. My ostatní máme každý svou cestu, jak se během krize posunujeme, a ta nás někam vede. Žádný obecný perfektní vzor neexistuje.

Začněte ranní rozcvičkou

Nenutíme vás k žádnému fitness. Tato rozcvička je o prostém uvědomění si sebe sama. Po probuzení se protáhněte, prohmatejte si tělo, zjistěte, jak vám fungují prsty, ruce, nohy, oči…Během pěti až deseti minut tak zjistěte, jak se cítíte. Máte hodně energie? Nebo se vám nic nechce? S tím, co o sobě zjistíte, pak můžete pracovat.

Buďte tvořiví

Připravte si snídani podle vlastní volby, uvařte si kávu nebo čaj, udělejte si palačinky nebo chleba se sýrem. Vědomě se zeptejte, co vám v té chvíli udělá radost? Buďte kreativní nejen v kuchyni. Pokud zrovna nemusíte dělat něco do zaměstnání, tak třeba ukliďte. Přestavte doma nábytek, zkrášlete zahradu, dělejte něco s dětmi, případně zjistěte, zda nějak nemůžete pomoci třeba starým sousedům. Tvořiví lidé vnímají, že něco mění, že něčemu dívají nový tvar, vytvářejí „něco“ z „ničeho“, a to jim zlepšuje náladu.

Veďte si deníček

Stačí zaznamenat si jednu či dvě myšlenky denně, ale kdo chce, ať popíše celé stránky. Při zpětném čtení pak zjistíte, že máte sice špatné dny, ale i ty dobré. Někdy je fajn vypsat se i z negativních pocitů, papír „toho hodně snese“, je to vždy lepší než nadávat někomu jinému. Co potěšujícího zaznamenat? Třeba když vám někdo dá dobrou zprávu, když o vás někdo projeví zájem, nebo když se vám něco povede.

Mohlo by vás také zajímat: Jak může vzniknout syndrom vyhoření?

Boris Štepanovič18 září, 2021