Vztah nám často zrcadlí naše vlastní stránky, které nepřijímáme, nebo potřebujeme více rozvinout. Někdy se této konfrontaci vyhneme až extrémně, vztah opustíme, nebo chceme měnit partnera / ku. Práce na sobě je cesta, ale neměla by se stát snahou po dokonalosti.
Nároky na partnera
Po seznámení často velmi brzy nastane fáze, že nejsme spokojeni a chceme partnera měnit, aby nám víc vyhovoval a choval se jinak. Máme tendenci brát jako samozřejmost to, co běží hladce, co se nám na druhém líbí a co se nám ve vztahu daří. Spíše se soustředíme na to, co nám vadí a nevyhovuje. Nikoho změnit nemůžeme, posláním partnera není naplňovat naše představy. Každý pokus o takovou „změnu“ může mít odezvu. Partner i nás může začít kritizovat nebo ignorovat, projevovat svojí „nevoli“ a nechuť, zklamání z toho že pro nás není dostačující. Často se stává, že partner nám zrcadlí stránku, kterou bychom měli silněji prožívat, projevovat, ale bojíme se jí, a tak nám „vadí“ u partnera. Sami jsme pak v obklíčení svého strachu z poznání vlastních limitů a nedokonalosti. Nespokojenost nás může dráždit a nabízet „rychlé a pohodlné řešení“ v tom, ať se mění okolí – partner.
Nároky na sebe
Někdy to, že se příliš snažíme, a to přináší úplný opak. Dokonce už dopředu víme, že naše reakce a přílišná snaha ve vztahu nejsou konstruktivní. Za přeháněním a přílišnou aktivitou se často ukrývá naše vlastní nejistota a obavy z toho, jak naše nedostatky přijme okolí. Strach z toho, že nás partner /-ka po seznámení opustí, pak vyvolává naši potřebu „stále něco dělat, přinášet a organizovat“. To nám pomáhá ustát strach ze selhání, odmítnutí nebo z toho, že nemůžete vyhovět určitým očekáváním.
Rád bych připomenul, že nikdy nebudeme dokonalí a ani takoví nemusíme být.
Mohlo by vás také zajímat: Tipy pro úspěšnou komunikaci při randění na začátku vztahu