Nikdy nemám dostatek času!

Pořád máte pocit, že nemáte dostatek času na všechno, co chcete stihnout? Úzkost z nedostatku času může přerůst do pocitu, že život utíká příliš rychle, než abychom v něm měli možnost něco smysluplného udělat. Někdy je domnělý tlak času přímo nezvladatelný. V takové situaci pomůže jakákoliv aktivita pro snížení úzkosti a stresu. A tady je několik vyzkoušených tipů právě na takové aktivity.

  1. Zpomalte: myšlenky, aktivity, pohyby, rozhovory. Když jste ve stresu, vše se zrychluje. Když se záměrně zpomalíte, vytváříte prostor na rozpoznání svých pocitů a efektivněji se s nimi vypořádáte.
  2. Vyhraďte si čas bez mobilu. Pomůže vám to být v přítomnosti, vnímat to, čemu obvykle nevěnujete pozornost. Omezte množství informací o světě, o kterých nemáte možnost rozhodovat a ovlivnit je. Zkoušejte to postupně tak, abyste zvládli být bez mobilu jednu až dvě hodiny denně.
  3. Udělejte něco, v čem jste dobří. Stres vás stahuje dolů na pomyslné dno a k pocitu zbytečnosti a dokáže se do vás doslova zakousnout. Pokuste se jej vyvážit tím, že uděláte něco, co se vám daří. Vaření, zahradničení, pletení… Využijte svůj talent a dovednosti na to, abyste se cítili lépe.
  4. Pečujte o své tělo. Když prožíváte stresující období, je velice důležité pečovat o sebe a své tělo, protože vám to pomáhá stres překonat. Spánek, strava, cvičení – to jsou všechno důležité věci.
  5. Nenechte se zmást neproduktivními myšlenkami. Můžete situaci změnit? Může vám někdo jiný pomoct ji změnit? Můžete změnit způsob, jak o záležitosti přemýšlíte? Prozkoumejte tyto možnosti. Často si člověk ve stresu neuvědomuje, co všechno může. Je fajn tyto otázky procházet s někým dalším. Přinesou jiný pohled na vaši situaci a více objektivity.
  6. Užijte si trochu radosti. Podívejte se na staré fotografie, na kterých si užíváte života a máte pocit radosti a štěstí. Tyto vzpomínky vyrovnávají stres – jsou totiž důkazem, že svět/situace se mění, budete se znova smát, budete se těšit na další den.
  7. Nekrmte stres. Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy podobně znepokojovali více, než bylo potřeba. Jak vám tehdy předchozí stres pomohl? Obavy nepomáhají. Pomáhá plánování, příprava, soucit se sebou samým, různé aktivity, hledání pomoci a podpory.
  8. Zkuste chvíli žasnout… Podívejte se na velký strom, jezero nebo řeku. Na motýly. Skály. Vodopád. Cokoliv, co vás zastaví a připomene sílu a krásu přírody. Samozřejmě to neodstraní důvody stresu, ale pomůže vám to najít perspektivu, a ještě k tomu uvidíte opravdu nádherné věci.

Jestli vás článek inspiroval k zamyšlení a máte zájem se některému tématu věnovat osobně, kontaktujte mě e-mailem na boris@borisstepanovic.cz nebo telefonicky na +420 605 722 592. Bude mi ctí se s vámi potkat a doprovázet vás na cestě k hlubšímu sebepoznání a sebepřijetí.

Příspěvky prošly jazykovou korekturou a jsou psané bez pomoci AI.

Boris Štepanovič20 listopadu, 2023