Smutek a jeho význam

Jenom málo lidí si připouští užitečnost smutku. V dnešní době to skutečně není populární a žádaná emoce. Když se objeví, chceme se z něj rychle dostat. Použijeme všechny možné zvládací strategie – některé dobré, některé špatné – přemýšlení, závislosti, zaneprázdněnost, nakupování, přepracování, sportování apod. Smutek jako takový má ale svůj smysl, a jakkoliv to zní divně, je užitečný. Bez něj bychom neměli možnost integrovat ztráty v životě. Když neumíme smutnit, zůstáváme paralyzovaní, zaseklí. Naučit se přijímat smutek a dát sám sobě možnost smutek při ztrátě prožít je základní předpoklad při posttraumatickém růstu. Uvolnění po prožití smutku nám pomůže se znovu pohybovat a orientovat ve světe a dělat nová rozhodnutí, která změní náš život bez ohledu na to, co se nám stalo.

Emoce smutku může být užitečná tím, že pomáhá vyrovnat se se ztrátami v životě, upozorňuje soukromý psycholog a psychoterapeut v Praze.
*Z terapeutické praxe. Upraveno tak, aby byla zachována důvěrnost.

Pozor na depresivní ladění a depresi. V takovém případě je užitečné vyhledat odborníka.


Jestli vás článek inspiroval k zamyšlení a máte zájem se některému tématu věnovat osobně, kontaktujte mě e-mailem na boris@borisstepanovic.cz nebo telefonicky na +420 605 722 592. Bude mi ctí se s vámi potkat a doprovázet vás na cestě k hlubšímu sebepoznání a sebepřijetí.

Příspěvky prošly jazykovou korekturou a jsou psané bez pomoci AI.

Mohlo by vás také zajímat: Truchlení

Boris Štepanovič12 prosince, 2023