Příběh druhý: „Duch vítězí nad hmotou“.  

Dogmatismus, zkostnatělost, slepé následování informací. Stavění se do role neomylného guru, který jediný má správné odpovědi, a ty obvykle i něco stojí. To je častá, ale ne jediná zkušenost z „alternativních“ seminářů, které jsem navštívil v minulosti. Světlou zmínkou byl seminář o feng šuej, který se neproměnil na prodej pomůcek na „vyladění energií v bytě“. 

Duch zvítězí nad hmotou

Příběhy, pro chvíle, kdy začnu vidět svět černě.

Přiznávám, že moji psychiku ovlivňují zprávy z médií, počasí, únava atd. Občas tak, že začnu pochybovat a mít dojem, že vše je jenom depresivní. V takových chvílích mi pomáhá, když si připomenu několik vlastních příběhů, které mě utvrdí v tom, že svět je různorodý ale mám štěstí v tom, že jsem potkal mnoho dobrých, správných a férových lidí. Je to jeden ze způsobů, jak pečovat o duševní pohodu a nepropadat frustraci. Příběhy jsem sepsal. Když si je připomenu, vždy mi dodají energii a radost. Snad to stejně vyvolají i u vás – i bez motivačních vět.

Tady je příběh druhý:

V období, kdy jsem se chtěl kromě psychologie zorientovat i v alternativních směrech, jsem se zúčastnil workshopu o feng šuej. Bylo to více než před dvaceti pěti lety. Jednodenní workshop měl i praktickou část, kde jsme měli řešit vlastní bydlení a rozebírat plán s přednášející.

„Neberte to doslovně, duch zvítězí nad hmotou“

Když jsem zjistil, že v mém bytě něco nesedí a zóna peněz a vztahů je blízko odpadu a tedy „úplně špatně“ v celkovém plánu bytu, hned jsem situaci konzultoval s přednášející. Čekal jsem, že mi nabídne několik talismanů, zrcadel, obrázků a květin, aby byl byt v pořádku. Ona se místo toho jenom usmála a řekla mi „Nic si z toho nedělejte. Duch stejně vítězí nad hmotou. Je to o myšlence, přání a jeho upřímnosti“.

Od té doby se na „pravidla“ zařizování dívám jinak a vždy si vzpomenu na milou usměvavou paní, která se nenechala unést znalostmi a učením jednoho směru, ale dokázala se na vše dívat zjednodušeně, s nadsázkou a odstupem. Bylo to pro mě velmi poučné setkání.

Mohlo by vás také zajímat: Příběh první: Věř, a víra tvá…

Boris Štepanovič15 března, 2022