Dovolená 2023 – Jak si užít léto v psychické pohodě

Na letní měsíce se dá připravit různě: někdo cvičí, aby dosáhl „beach body“, někdo se dívá na nejvýhodnější kurzy eura, další hledá nejvýhodnější last minute, jiný nakupuje knihy, které bude číst, nebo organizuje babičky a příbuzné na pomoc s hlídáním. Dovolená může být stresující, když od ní máme příliš velká očekávání.

Psychická pohoda v létě

Léto v psychické pohodě raz dva

Sepsal jsem tipy jako inspiraci, jak se vyhnout zbytečným komunikačním chybám nebo konfliktům, a díky tomu prožít fajn léto. Na začátek dovolenkové sezony jsem vybral následující:

1. Nebojte se na chvíli od partnera odpojit

I na společné dovolené si můžeme dovolit trávit čas každý zvlášť. Být spolu na dovolené neznamená trávit společně 24 hodin denně. I na seberomantičtější nebo rodinnější dovolené je dobré dovolit si prožít její část každý zvlášť a podle své chuti. Střídat chvíle přiblížení a oddálení je pro vztahy přirozené.


TIP: Je dobré se předem domluvit na rozdělení času tráveného společně i individuálně. Tak se můžeme připravit dopředu a necítit se pak zaskočeni nebo odmítnuti.

2. Pozor na opakující se hádky

V případě, že známe své partnerské minové pole, spouštěče hádek, může být jedním z pravidel, že tato nebezpečná témata na dovolené vynecháme. Nebo když ten druhý začne, řekneme domluvené heslo (např. Stop), které je pro oba signálem, že je potřeba skončit. Drobné neshody, příjemná i nepříjemná překvapení k dovolené samozřejmě patří a můžou naopak ukázat toho druhého v novém světle.


TIP: Ani ultra all inclusive dovolená nebude bezchybná. Přílišná snaha o perfektní dovolenou často svazuje a nakonec vede ke zklamání. Malé chybičky jsou v pořádku a důležitá je vzájemná snaha a zájem o druhého.

3. První společná dovolená?

Abychom se společně vyhnuli zklamání z první dovolené, je dobré si s partnerem v předstihu a v klidu sednout a probrat představy obou dvou ze všech stran. Na společnou diskuzi se můžeme připravit individuálním vyjasněním toho, co sami od dovolené očekáváme. Pak bude jednodušší společně probrat, kdo co chce a nechce dělat, v čem je ochotný slevit, co měnit a co ne, bez čeho by to už nebyla pro něj dovolená atd. Upřímnost je v této fázi nutnou podmínkou – vyhneme se překvapením a možné hádce kvůli nevyřčeným očekáváním.


TIP: Stejně jako v běžném životě i o dovolené platí, že důležitá je domluva a kompromis. Chcete přece trávit volno s někým, koho milujete, takže je fajn se občas přizpůsobit, ale zároveň si nastavit hranice, za které jít nechcete.

4. …opět a znova to samé?

Jestli své představy a požadavky na dovolenou znáte a vaše tradiční a každoroční aktivity se spíše blíží nudě, pak se tentokrát více otevřete dobrodružství – to nemusí znamenat novou destinaci, jiný druh ubytování, dovolenou ve stanu. Dobrodružstvím může být i upřímný rozhovor o tom, jak se cítíte při představě, že to bude opět to samé, a vnímáte potřebu se ve vztahu vyhnout rutině.


TIP: I v této situaci bude dobré držet se pravidla, že kdo chce něco změnit nebo se mu něco nelíbí, má přijít s návrhy řešení, mít trpělivost vyslechnout druhou stranu a pochopit důvody stávající situace. A nezapomeňte, někdy i malá změna bude dostačující.

5. Odděleně i spolu

Vy toužíte se týden opalovat a nic nedělat, protějšek chce zdolávat kopce a hory. Pokusme se netlačit se do řešení, které každému tak nějak vyhoví, ale mějme odvahu přiznat a vidět odlišnosti. Ty ale nutně nemusí být překážkou vztahu. Velkorysost je dávná ctnost a má smysl ji nabídnout. Jeden týden můžeme strávit spolu – třeba cestováním, které máme oba rádi – a druhý každý po svém, třeba s kamarády, turistikou nebo nicneděláním. Oba si to užijeme, budeme se na sebe těšit a přineseme do vztahu nové zážitky a zkušenosti.


TIP: Neobávejte se komentářů okolí, že dovolená by měla být vždy jenom společná. Svoboda ve vztahu je velkým darem.

6. Pozor na „Tak teď konečně máme čas to vyřešit!“

Tak trochu běžná situace: ve všední dny spolu moc nemluvíme, nehádáme se, tiše tolerujeme to, co se nám na druhém nelíbí. V každodenním koloběhu prostě není čas si vše vyříkat anebo rozebrat. A tak si jenom obvykle vyměníme pár slov o tom, co se děje v práci, co budeme dělat o víkendu, pak rychle společná večeře, televize a spát. Nemáme čas se spolu rozčílit ani radovat. Vezeme se v kolotoči povinností. Takže když se doma nic neřeší a lidé se nehádají, může se nám zdát dovolená jako vhodný čas pro vytahování a praní špinavého prádla.


TIP: I když budete mít pocit, že je ideální doba na diskutování nevyřešených situací, dopřejte sobě i partnerovi zasloužený odpočinek. Vše, co vás napadne, si raději napište a nechte na papíře. Po návratu z dovolené se zkuste podívat na svůj časový plán, jestli v něm nenajdete více prostoru pro společné chvíle bez všední rutiny, kdy se spolu podíváte na vše, co vás ve vztahu trápí.

7. Usmiřování – práce na vztahu

V čase akutní partnerské krize, kdy jsou oba partneři ve fázi vzájemného obviňování, ztráty respektu a bez chuti domluvit se a naslouchat, bude lepší termín dovolené posunout. Hezké prostředí ani zajímavá destinace konflikty a neshody nevyřeší. Tehdy každý spíš potřebuje prostor pro sebe, klid a možnost být sám se svými myšlenkami po každém nepříjemném střetu.


TIP: Pokud se rozhodnete dovolenou využít na řešení problémů ve vztahu, musíte se oba shodnout na tom, že místo relaxu budete oba „pracovat“. A to může být někdy nepohodlné a náročné i v pětihvězdičkovém hotelu. Tak si raději ještě jednou nechte projít hlavou, co od dovolené skutečně očekáváte.

8. Velká parta v jednom domě

Trend pronajmout si velkou chatu, dům nebo chalupu a sdílet ji s dalšími spřátelenými rodinami je populární. Má to mnoho výhod. Za prvé se nebudeme nudit – v jakémkoliv smyslu. A možná si tak i snadněji uvědomíme, že náš partner je vlastně fajn a skvělý. S ostatními se podělíme o činnosti jako vaření, nakupování a celkové náklady, takže si nejen odpočineme, ale ještě i trochu ušetříme. Navíc děti se obvykle zabaví samy, což přináší více volného času.


TIP: Pozor na nevěru! Často se přihodí na podobných dovolených. Může za to obvykle uvolněnost a alkohol. Je dobré se dopředu domluvit s partnerem, jak chcete oba zacházet s možným letním flirtem.

9. Ach jo, musíme zůstat doma

Když už musíte zůstat doma, nezůstávejte jenom v pyžamu nebo domácím oblečení a nezaplňujte svoje volno doděláváním restů ze všedních dnů. I doma se dá vykouzlit exotika. Připravte si společně jídlo, na které obvykle nemáte čas. Buďte kreativní nejen v kuchyni. Tvořiví lidé vnímají, že něco mění, dávají něčemu nový tvar, a to jim zlepšuje náladu. Zkuste podniknout výlet do neznáme části města, schválně se ztratit a zatoulat se někam, kde to neznáte. Nebo uspořádejte s přáteli a dětmi piknik v parku.


TIP: To, že si v tomto roce nemůžete dovolenou dopřát, neznamená, že se musíte za tuto situaci potrestat. Uskromnit se nemusí znamenat vzdát se vytváření pohody a dobré nálady.

10. Srovnávání se a závist

Tihle jedou tam, ti letí támhle a další se chlubí už od ledna exotickou destinací. Srovnávat se není samo o sobě špatné. Špatné bude, když nás srovnávání a závist pohltí a ovládnou. To signalizuje, že jsme přestali být spokojeni sami se sebou. Se závistí se často pojí smutek a zlost.


TIP: Zamyslete se a prozkoumejte, co všechno se skrývá za vaším pocitem ukřivděnosti a nedostatku. Možná se zbytečně vzdáváte předem, když říkáte, že to, co mají druzí, vy mít nemůžete.

Jestli vás článek inspiroval k zamyšlení a máte zájem se některému tématu věnovat osobně, kontaktujte mě e-mailem na boris@borisstepanovic.cz nebo telefonicky na +420 605 722 592. Bude mi ctí se s vámi potkat a doprovázet vás na cestě k hlubšímu sebepoznání a sebepřijetí.
Příspěvky prošly jazykovou korekturou a jsou psané bez pomoci AI.

Mohlo by vás také zajímat: Sympatie, konflikty a kompromisy o dovolené

Boris Štepanovič26 července, 2023