Obavy z nedostatku času

Znáte ten pocit, že není dostatek času na všechno, co chcete, potřebujete, musíte nebo máte povinnost dělat? Úzkost z nedostatku času může, v extrémním případě, přerůst do existenciální úzkosti nebo pocitu, že život utíká příliš rychle, než abychom měli možnost v něm něco smysluplného udělat.

Je praktické umět zastavit proud těchto myšlenek. Jakákoliv aktivita, která mírní váš stres, je důležitá i pro snížení úzkosti z nedostatku času. A tady je několik vyzkoušených tipů (volně podle časopisu „Psychologies“):

  1. Zpomalte: myšlenky, aktivitu, pohyby, rozhovory. Když jste ve stresu, vše se zrychluje. Když se záměrně zpomalujete, vytváříte prostor pro to, abyste rozpoznali svůj stres a efektivněji se s ním vypořádali.
  2. Vyhraďte si čas bez mobilu: Jděte na procházku bez mobilu. Pomůže vám to být v přítomném okamžiku, obdivovat to, čemu obvykle nevěnujete pozornost. Taky tímto způsobem limitujete množství informací o světě, o nichž často nemáte možnost rozhodovat a ovlivnit je. Zkoušejte to postupně tak, abyste čas úplně bez mobilu srazili na jednu až dvě hodiny denně.
  3. Užijte si trochu radosti. Podívejte se na staré fotografie, na kterých si užíváte a máte pocit radosti a štěstí. Tyto vzpomínky vyrovnávají stres – jsou totiž důkazem, že svět a situace se mění: budete se znovu smát, budete se těšit na další den. Tyto vzpomínky vám připomínají, že nejste jenom úzkostní.
  4. Nenechte se zmást neproduktivními myšlenkami. Můžete situaci změnit? Může vám někdo jiný pomoct ji změnit? Můžete změnit způsob, jak o záležitosti přemýšlíte? Prozkoumejte tyto možnosti. Člověk si často ve stresu neuvědomuje všechny možnosti. Je fajn tyto otázky procházet s někým, komu důvěřujete. Přinese to nový pohled na situaci i více objektivity.
  5. Nekrmte stres. Místo přílišného přemýšlení si vzpomeňte, kdy naposledy jste se podobně znepokojovali víc, než bylo potřeba. Obavy nepomáhají. Pomáhá plánování, příprava, soucit se sebou, aktivity, hledání pomoci a podpory.
  6. Udělejte něco, v čem jste dobří, v čem se vám daří. Stres vás tlačí dolu a do pocitu zbytečnosti a ten se do vás snadno zakousne. Pokuste se jej vyvážit tím, že uděláte něco, co se vám daří. Vaření, zahradničení, pletení… Použijte svůj talent a dovednosti k tomu, abyste se cítili líp.
  7. Pečujte o své tělo. Když prožíváte stresující období, je velice důležité pečovat o sebe a své tělo, protože to pomáhá stres překonat. Spánek, strava, cvičení – to jsou všechno důležité věci. Tedy jak se vždy všude píše a doporučuje, musíte se o sebe postarat.
  8. Udělejte něco skvělého. Podívejte se na velký strom, vodopád, jezero, motýla nebo řeku. Cokoliv, co vás zastaví a přiměje zamyslet se v úžasu nad silou a krásou přírody. Samozřejmě to neodstraní důvody stresu, ale pomůže vám to najít perspektivu, a ještě k tomu uvidíte něco hezkého a uchvacujícího.

Jestli vás článek inspiroval k zamyšlení a máte zájem se některému tématu věnovat osobně, kontaktujte mě e-mailem na boris@borisstepanovic.cz nebo telefonicky na +420 605 722 592. Bude mi ctí se s vámi potkat a doprovázet vás na cestě k hlubšímu sebepoznání a sebepřijetí.

Příspěvky prošly jazykovou korekturou a jsou psané bez pomoci AI.

Mohlo by vás také zajímat: Myšlenkové pasti

Boris Štepanovič23 února, 2024