Byl jsem jako psycholog osloven novou seznamovací službou SET ME UP. Každý měsíc se na jejich Facebook profilu objeví moje názory a rady na seznamování, vztahy, přátelství. Níže uvádím příspěvky, které byly zveřejněny v měsíci srpen 2019.

Set me up uvede službu za několik měsíců a pro ty, kteří se chtějí seznámit, vznikne další zajímavá možnost, jak najít vhodný protějšek.

Co může bránit najít trvalý vztah? Vysoké nároky – potřeba neustálé zamilovanosti a pozornosti.

Někteří skutečně nejsou schopni si vybrat, jsou nespokojeni s výběrem partnera a vývojem vztahu, a tak hledají dál. Nakonec rezignují. Výsledkem je samota. Příčinou jsou obvykle vysoké a nerealistické očekávání od vztahu, partnera i od sebe samého. Pro mnohé bývá těžký hlavně přechod z fáze zamilování do rutinnější fáze vztahu. Ta znejišťuje a zklamává absencí intenzivní zamilovanosti. Vztah se stává „nudným“. Přichází pocit osamělosti, nepochopení. Narůstá potřeba ze vztahu odejít, hledat citové vzplanutí jinde. Silná potřeba sebepotvrzení na základě zájmu druhého, je typická pro ty, kteří jsou se sebou vnitřně nespokojení a nejistí. Co jim chybí, hledají u druhého. Ten jim ale nemůže dát něco, co si sami dát neumí. Problém nevyřeší nové partnerství, ale otevřenost při práci na sobě.

Svatba s dlouholetým a dobrým kamarádem. Najednou je z toho pravá láska. Nebude chybět jiskra? Je to vůbec možné?

Takovýto vztah bude mít jinou dynamiku a je dobré si ujasnit, proč ke změně došlo až po delší době. Proč až teď dokážeme vyjádřit své city? Nebylo dostatek odvahy?  Nebo jsme v panice, že nás čeká už jenom samota, a proto vstupujeme do partnerství s někým, kdo je naše „spřízněná duše“? Na to, proč nepřeskočila „jiskra“ mohli být různé důvody: partneři byli zadaní, dělil je prostor, okolnosti být spolu. Je důležité si uvědomit, že kamarádství je vztah, kde lze vše sdělit bez předsudků a obav. Je tam odstup, svoboda, uvolnění. Na druhé straně trvalý vztah a jeho dynamika potřebuje určité napětí, záhadnost a občasnou nedostupnost partnera. Toto vše vztah oživuje a bude potřebné je do vztahu přinášet.

Jsem sama, protože v partnerství často nemám pocit opory a pozornosti z druhé strany. Nevyznám se v tom a nedokážu se z toho vymanit.

Opakující se vzorec nám vždy ukazuje, že něco potřebujeme sami v životě vyřešit a změnit, čeká nás práce na sobě. Když je pro nás problematické hlásit se o splnění našich oprávněných potřeb i celkově prosazovat, zastat si naše vlastní zájmy ve vztahu máme zlost z vlastní bezmocnosti. Partner náš problém nevyřeší. Situace může ukazovat na naše nízké sebehodnocení a sebevědomí. V pozici „nepovšimnuté oběti“ můžeme pociťovat na partnera vztek a únik ze vztahu se jeví jako jediné řešení. Nenasycenost pocitem opory a zájmu může vypovídat o naší vysoké citlivosti na pozornost partnera, které nedostatek můžeme někdy vnímat až jako odmítnutí. Pro porozumění důvodům nízkého sebevědomí a schopnosti prosadit své vlastní potřeby bude užitečné poradit se a přijít na řešení s odborníkem.

Mám dojem, že se mě nový partner stále snaží nějak usměrňovat a měnit. Jak se můžu bránit?  

Je podstatné své vlastní chyby, slabé stránky a nedokonalosti akceptovat a přijmout. Jen tak je možné obhájit si své právo na vlastní „nedokonalost“ a individualitu.

Někdy nás ale strach z odmítnutí nutí přijmout a přistoupit na podmínky, které jsou dlouhodobě neúnosné. Může být taky nápomocné připomenout si, že chyby si dovolíme, když se cítíme dobře a bezpečně, a to by nám měl vztah poskytovat.

Bránit se je potřebné v kontextu své vlastní osobnosti a schopnosti zastat si své zájmy, prostor pro své záležitosti. Je důležité nebát se konfliktu, který požadavek na změnu, vyvolává. Právě ten může být pro další vývoj vztahu klíčový.