Byl jsem jako psycholog osloven novou seznamovací službou SET ME UP. Každý měsíc se na jejich Facebook profilu objeví moje názory a rady na seznamování, vztahy, přátelství. Níže uvádím příspěvky, které byly zveřejněny v měsíci říjen 2019.

Set me up uvede službu za několik měsíců a pro ty, kteří se chtějí seznámit, vznikne další zajímavá možnost, jak najít vhodný protějšek.

Dotaz: Přiznám se, že závidím, že každý kolem má vztah nebo rodinu. Někdy mě ty řeči o dovolených, miminech apod. unavují, častěji je mi to spíše líto. A taky mám vztek na sebe, že vztah nemám. Těchto pocitů se chci zbavit.

Závist a vztek jsou považovány za negativní emoce, ale můžou Vás dovést k tomu, s čím se potřebujete konfrontovat. Potom se můžete posunout dál. Závist je signálem toho, že jsme přestali být sami se sebou spokojeni. Je pro nás vlastně výzvou posunout se dál. Je důležité si uvědomit, že když závidíme, nikdy nejsme objektivní. Okolí přeceňujeme a sebe spíše snižujeme. Když závidíme tak se jakoby vzdáváme předem. Tady vnímám úkol pro Váš vztek. Jeho energie Vám může pomoct udělat změny ve svém životě, najít odvahu přijmout riziko, které vztahy přinášejí. S tím vším pak souvisí uvědomění si vlastního potenciálu a možností. Postupně můžete například zkusit různé formy seznamování. Nejlepší je proces hledání vlastní hodnoty absolvovat s odborníkem – terapeutem. Samozřejmě ideál není žít bez závisti nebo vzteku, důležité je to, když už si je přiznáme, aby nás neovládaly.

Dotaz: Kamarádka je po rozchodu stále smutná, přestala věřit, o vztazích mluví spíše cynicky. Chtěla bych jí nějak pomoct, protože mě samotné už někdy její řeči vadí a obávám se, že kvůli tomu naše přátelství zmizí.

Je vždy těžké přihlížet tomu, jak se naší přátelé trápí. V nás samotných to vyvolává pocity neschopnosti a viny, že situaci nedokážeme změnit. Kamarádka pravděpodobně prochází fázemi zlosti i zklamání z ukončeného vztahu. Užitečné bude vytvořit pro ni prostor, aby mohla emoce ventilovat a nebyla souzena nebo „poučována“. Když tato fáze skončí, vnímejte, jak se u kamarádky postupně vrací zájem najít si partnera a nový vztah. Možná sama začne mluvit s odstupem o vztahu tak, že bude schopna popsat k jakým chybám a proč došlo. Možná přijde i na to, že někdy toužíme ve vztahu po tom, co nám samotným chybí. Není to úkol partnera, nýbrž nás samotných, podívat se, kterým vlastnostem se potřebujeme více věnovat, rozvinout je a projevit. Při tomto procesu můžete být pro kamarádku nejen citlivým posluchačem ale i její spřízněná duše, která jí zná, a proto ji dokáže dobře porozumět a podpořit.   

o vztahu tak, že bude schopna popsat k jakým chybám a proč došlo. Možná přijde i na to, že někdy toužíme ve vztahu po tom, co nám samotným chybí. Není to úkol partnera, nýbrž nás samotných, podívat se, kterým vlastnostem se potřebujeme více věnovat, rozvinout je a projevit. Při tomto procesu můžete být pro kamarádku nejen citlivým posluchačem ale i její spřízněná duše, která jí zná, a proto ji dokáže dobře porozumět a podpořit.   

Dotaz: Mně vlastně děsí představa jít na rande na slepo, proč jsem vždycky v takovém napětí?

Rande „naslepo“, vyvolává v mnohých napětí, obvykle díky vysokým očekáváním, která spoutávají, vyvolávají úzkost. Tento stav se pak projeví v neschopnosti vnímat protějšek a být v situaci uvolněn. V tomto nastavení lehce dochází k nedorozumění, narůstá podráždění a vzájemné možné sympatie jsou ohroženy. Následně se pak dostaví zklamání a rozčarování.

Selhání nebo chyba jsou lidské a v pořádku. Je fajn situace z randění na slepo brát s humorem, nadhledem a snažit se porozumět zdroji nepříjemných pocitů. Výzvou je pochopit příliš vysoká očekávání a nároky, které máme vůči sobě i okolí. Tak můžeme získat zpátky smysl pro realitu, která může být leckdy v protikladu např. s mediálními obrazy. Obvykle, když jsme dlouhodobě bez vztahu si partnerství idealizujeme nebo naopak dramatizujeme více, než je skutečnost. Hledání partnera vyžaduje odvahu riskovat a přijmout i možné odmítnutí. Zvládáním těchto situací se posiluje pocit naší vlastní hodnoty a stability.

Dotaz: Kamarádka hodně pracuje, soustředí se jenom na kariéru a vždy když se sejdeme mluví jenom o práci. Když si dáme spolu víno, tak to končí tak, že brečí, že nemá partnera a rodinu. 

Vaše kamarádka se vnitřně trápí. Soustředěním se na práci si nahrazuje nenaplněné potřeby a skrývá pocity, které přináší samota. Výkon v práci a úspěch ji dodávají pocit vlastní hodnoty. Důležité je zmínit, že tímto vysokým pracovním tempem jí pravděpodobně bude hrozit vyhoření nebo možná i kolaps z přetížení organismu. Funguje to přesně naopak, jak si Vaše kamarádka přeje. Čím více bude pracovat, tím více se zvyšuje její pocit nedostatečnosti. Prvním krokem je přijmout a akceptovat tento způsob řešení problémů, jakkoliv to zní zvláštně. Otevřít se tomu, že nemusí zvládat všechno sama a může požádat a nechat si pomoci. Až pak se může posunout dál. Pozor na netrpělivost, tak typickou pro perfekcionismus. Ta vyvolává znova nespokojenost. Ideální bude kamarádce doporučit při práci na sobě profesionální pomoc. A Vy ji v budoucnu můžete podpořit například v tom, aby seznamováni nevzdávala a nenechala se odradit případným neúspěchem.