Dotaz: Co, když si žena chce vzít za manžela svého dlouholetého a dobrého kamaráda? Prostě muže, s nímž se léta zná, přátelí se spolu, jsou to vážně dobří kamarádi, ale najednou je z toho i láska. Je to, že se ti dva velmi dobře znají a ví o sobě spoustu věcí, výhodou?

To, že o sobě partneři hodně vědí, ještě neznamená nutně výhodu nebo nevýhodu. Určitě bude mít takovýto vztah jinou dynamiku a je dobré si uvědomit, proč k změně došlo teď a jak. Proč až teď dokážeme vyjádřit své city? Máme málo odvahy?

Nebo jsme v panice, že „žádný vztah už nenajdeme“, a proto vstupujeme do partnerství s někým blízkým? Nebo bylo z jiných důvodů nemožné city vyjádřit?

Kamarádství je vztah, kde lze vše sdělit bez předsudků a obav. Je tam odstup, svoboda, uvolnění.

Na druhé straně partnerství a jeho dynamika potřebuje i určité napětí, záhadnost a občasnou nedostupnost partnera, která vztah oživuje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dotaz: Nebude jim také chybět takové to vzplanutí, jiskra, která přeskočí? Nemají tohle všechno byť na bázi kamarádství tak nějak za sebou?

Jestli se jednalo skutečně o kamarádství, tak asi k „přeskočení jiskry“ nikdy nedošlo. Pak je tady ještě otázka, jestli pravé přátelství mezi mužem a ženou je možné. Zmínila jste, že „najednou je z toho i láska“. To předpokládá, že někde došlo k momentu, k „jiskře“, která sice na sebe nechala dlouho čekat, ale kamarádský vztah posunula.

K tomu časovému posunu mohli být různé důvody: partneři byli zadaní, dělil je prostor, okolnosti být spolu. Kamarádství vlastně jenom ukrývalo celý čas citové pouto, které bylo mnohem hlubší a nebylo možné jej vyjádřit.

 

Potřebujete odbornou pomoc?